Průzkumy i studie společnosti Signify říkají, že moderní člověk tráví průměrně 90 % života v interiéru, často na místech bez dostatečného množství oken a bez vhodného přístupu denního světla.

Zejména s ohledem na nadcházející zimu bychom se proto měli zamyslet, v jakém osvětlení prožíváme většinu svého dne. To během dne totiž ovlivňuje naši náladu, produktivitu, energii, a dokonce i zdraví. Naštěstí ale existují způsoby, jak kvalitní světlo do vnitřních prostor dodat – uměle, a přitom přirozeně.

Význam umělého osvětlení většina z nás vnímá především v kontextu zdraví zraku. Světlo má však na náš organismus široké spektrum účinků, z nichž mnohé jsou podstatně méně očividné, ale přesto zcela zásadní. Tzv. nevizuální (nebo také biologické) účinky světla regulují tvorbu hormonů, mají vliv na chování a náladu, a především cirkadiánní rytmus – tedy vnitřní 24hodinový cyklus našeho těla.

Signify 7nature 2023 1

Melanopické světlo jako klíč ke zdraví

Cirkadiánní rytmus je pro lidské zdraví velmi důležitý. Dokládá to ostatně i Nobelova cena za fyziologii a lékařství, kterou v roce 2017 získal tým vědců právě za objevy v oblasti mechanismů řídících cirkadiánní rytmus a vzorce spánku a bdění. Současné medicínské a vědecké poznatky říkají, že cirkadiánní rytmus ovlivňuje v podstatě vše, co je pro naše fungování důležité: Kdy nás přepadne spánek a jak je kvalitní, kdy máme hlad, kdy jsme aktivní a soustředění (pro práci, učení), a kdy naopak v útlumu.

Právě světlo je přitom hlavním faktorem, jenž nám pomáhá synchronizovat denní režim s cirkadiánním rytmem, a udržovat se tak ve zdraví a dobré náladě. Světlo, které v našem těle vyvolává biologické reakce, se označuje jako melanopické (podle fotopigmentu melanopsinu). Aby naše tělo dobře fungovalo, potřebujeme se takovému světlu – jež je přirozenou součástí denního světla – dostatečně vystavovat. To však bývá pro moderního člověka výzvou. Jak už bylo řečeno, průměrně trávíme 90 % svého života uvnitř, z toho 36 % v práci.

Naše psychické i fyzické zdraví, odolnost a produktivita tak do značné míry závisejí na kvalitě umělého osvětlení, pod nímž trávíme většinu dne. Zatímco dříve se návrh a design svítidel soustředil především na vizuální stránku a pohodlí zraku, díky posledním vědeckým poznatkům vstupují do hry nové faktory, jako je právě melanopické světlo a jeho biologické účinky na lidský organismus.

Signify 7nature 2023 2

Osvětlení propojené s přírodou

Kvalitní a promyšlené řešení kombinující různá LED svítidla, které odpovídá posledním poznatkům v oblasti vědy, vyvinula společnost Signify. Vzhledem k jeho cílené podobě s denním světlem a jeho rytmy jej nazvala NatureConnect. Aby docílilo maximální přirozenosti, skládá se svítidlo NatureConnect hned ze tří různých částí:

  • Daylight (denní světlo) napodobuje cyklus denního světla od východu po západ slunce, čímž zajišťuje dostatek melanopického světla a podporuje tak zdravý cirkadiánní rytmus.
  • Skylight (modrá obloha) simuluje výhled na oblohu, což činí místnost opticky vzdušnější a přispívá k dobré náladě a propojení s přírodou.
  • Lightscape (imitace krajiny) pak poskytuje přirozené ambientní osvětlení v různých barvách pro navození atmosféry a dynamický světelný zážitek.

Osvětlení NatureConnect se perfektně hodí pro nasvícení kanceláří, konferenčních sálů, zasedacích místností a dalších podobných pracovišť. Své využití najde i ve zdravotnictví, ubytovacích službách nebo všude tam, kde lidé tráví větší množství času. Je proto důležité, aby svítidla podporovala jejich fyzickou i duševní pohodu. Nastavení systému NatureConnect je velmi jednoduché a intuitivní. Na bezdrátovém nástěnném ovladači stačí podle potřeb zvolit buď automatický denní rytmus nebo jednu ze tří přednastavených světelných scén:

  • „Energize“ (povzbuzení) pro chvíle, kdy potřebujete dodat energii a být kreativní,
  • „Present“ (koncentrace) pro prezentace
  • „Relax“ (odpočinek) pro chvíle oddechu, kdy chcete vypnout a odreagovat se.

Signify 7nature 2023 4

Světlo – investice, která se vyplatí

Nové poznatky ohledně vlivu světla se pomalu, ale jistě promítají i do nároků na umělé osvětlení. Mezinárodní komise pro osvětlování CIE na jejich základě například definovala nové parametry, které zohledňují biologické aspekty melanopického světla a jeho účinky na zdraví, a význam osvětlení se čím dál více zohledňuje už při samotném návrhu rozvržení a vybavení budov.

Osvětlení totiž může stejně tak prospívat, jako škodit. Nedostatečné nebo nerovnoměrné osvětlení zhoršuje viditelnost, což znamená větší námahu pro oči (zejména v kancelářích) a zvyšuje riziko únavy. Nevhodná teplota chromatičnosti neboli barevná teplota zase způsobuje zkreslení barev, může navozovat pocit spánku a negativně ovlivnit cirkadiánní rytmus.

Investice do kvalitního osvětlení inspirované přírodou, jako je například NatureConnect, se proto určitě vyplatí. Zlepšuje totiž kognitivní funkce, zvyšuje pracovní výkony jednotlivců i týmu, podporuje přirozený cirkadiánní rytmus a tím i naše zdraví. Osvětlení NatureConnect využívají například i vědci v brněnském výzkumném centru CEITEC. Kdo jiný ví nejlíp, že zdraví a dobrý pracovní výkon se bez správného světla zkrátka neobejdou.

Více informací naleznete na www.signify.com/NatureConnect.

Aktuální číslo v prodeji

A-Z ELEKTRO září/říjen 2024

Vážení čtenáři, končící letní měsíce předznamenávají přibližující se podzimní veletrhy. Také toto číslo není výjimkou...

Nejčtenější články