Vývoj světelných zdrojů LED vedl k dosažení nové úrovně účinnosti osvětlení a životnosti nouzových svítidel nové generace. Jedná se o výsledky, které by byly ještě před několika lety nemyslitelné.


Nová výzva v sektoru nouzového osvětlení dnes spočívá v získání ještě lepší kontroly nad světelnými zdroji a kvalitou baterií, pro zajištění maximální efektivity v případě výpadku elektrické energie.

Baterie Titanium = 10 LET Záruka

Baterie, která je v případě výpadku zdrojem energie pro nouzové svítidlo, je zároveň součástí, která přímo určuje výkonnostní limit svítidla jak z hlediska doby nabíjení, tak i spolehlivosti a efektivity. Revoluční technologie oxidu titaničitého (Beghelli byla první společností na světě, která tuto látku začala využívat pro řešení nouzového osvětlení) exponenciálně zvýšila rychlost přenosu iontů mezi póly během procesu nabíjení a vybíjení, zvýšila energii baterie a bezpečnost v případě drastického snížení času nabíjení.

begheli svitidlo 2019 6

Elektrochemické vlastnosti těchto baterií nabízejí zvýšenou ochranu i za extrémních podmínek použití, například při vystavení vlhkosti nebo v případě zkratu.
Ve srovnání s běžnými technologiemi jsou rozdíly v době nabíjení a kapacitě extrémně vysoké.
Baterie Titanium může dosáhnout 80 % své maximální kapacity za méně než 2 hodiny, ve srovnání s 12 / 24 h, které jsou potřebné v případě běžných nouzových svítidel.
Výhody baterie Titanium spočívají především v rychlém nabíjení, schopnosti fungovat v extrémních provozních teplotách v rozmezí -20 až +50 °C a v dlouhé životnosti, kdy díky vestavnému systému kontroly baterie lze dosáhnout 7000 nabíjecích cyklů. Materiály použité v bateriích Titanium pak nereagují ani v případě zkratu nebo jiných náhodných událostí.

Nouzová svítidla Infinita LED

Baterie samotná by pak byla k ničemu, pokud by nebylo kam ji umístit. Jedním ze svítidel, ve kterých lze baterii Titanium najít, je nové nouzové svítidlo Infinita LED.
Infinita LED RTI byla pojmenována po svém revolučním optickém systému: Total Internal Reflection = úplný vnitřní odraz světla. Speciální difuzér, který pokrývá zdroj LED, předchází oslňování a také zvětšuje instalační vzdálenost mezi svítidly až na 34m jak pro protipanické použití, tak pro použití podél nouzových únikových cest.
Celá řada svítidel Infinita LED byla navržena tak, aby neměla žádná omezení ve využití nebo v instalaci. Nabízí možnosti připojení a umístění v různých architektonických prostředích. Vestavěný řídicí systém AutoTest pak může být vylepšen na CentralTest za využití řídicí jednotky CableCom, což lze provést za pomoci jednoduchého ručního nastavení nebo naprogramování mobilní aplikací.

begheli svitidlo 2019 2

V režimu AutoTest je testováno jednotlivé svítidlo. Infinita LED může být nainstalována i v režimu CentralTest společně s řídicí jednotkou CableCom, čímž vzniká možnost otestovat svítidla hromadně.
Při instalaci svítidla bez řídicí jednotky bude toto nastaveno v režimu AutoTest, který pak umožňuje úpravy samostatnosti baterie od 1 do 3 hodin za pomoci přepínače. V tomto režimu je možné svítidlo spravovat i za pomocí aplikace CableCom Connect přímo ze smartphonu. Telefon lze použít jako dálkové ovládání k nastavení všech parametrů svítidla: samostatnost od 1 do 8 hodin, režim SE nebo SA, odpočinkový režim RestMode, spouštění testů funkčnosti nebo samostatnosti nebo zrušení nouzového režimu). Systém používá blesk jakéhokoli mobilního telefonu k přenosu dat do svítidla. Aplikace je také navržena k tomu, aby rozpoznala QR kódy identifikující jednotlivá svítidla. Tato funkce umožňuje vedení záznamů o nainstalovaných svítidlech, což je užitečné pro vyplnění systémového LogBooku vyžadovaného standardem EU UNI 11222. Stejné operace mohou být centralizované a řízené jednoduchým a intuitivním způsobem připojením k řídicí jednotce CableCom nebo CableCom Connect.

begheli svitidlo 2019 1

Unikátní řídicí sběrnicový systém bez sběrnicových kabelů

CableCom je řídicí systém schopný komunikovat se svítidly za pomoci sběrnicového systému, který využívá nouzový elektronický systém pro přenos dat. Spojení mezi řídicí jednotkou CableCom a svítidly je zajištěno převodem dvou napájecích kabelů na komunikační sběrnice takovým způsobem, aby se zabránilo možnosti vzájemného rušení mezi přenosem dat a průchodem proudu. Řídicí jednotka může být použita k nastavení parametrů na všech svítidlech najednou (samostatnost, režim, nastavení a intervaly testů funkčnosti a samostatnosti) a k vyhodnocení výsledků provedených testů.
Funkce režimu Infinity může být aktivována na všech Infinita LED svítidlech ve verzích AT (přes Beghelli CableCom aplikaci) a CT, aktivováním režimu z řídicího panelu řídicích jednotek CableCom nebo CableCom Connect. Toto je možné díky komunikační sběrnici CableCom, která v případě lokálního výpadku proudu umožňuje využití napájecích kabelů k přenosu dat (chyba detekovaná vstupem Infinity aktivuje nouzovou operaci).
Jakmile se vyčerpá baterie, sběrnice CableCom poskytne energii nezbytnou k udržení svítidla v provozu po výjimečně dlouhou dobu (s omezeným světelným tokem a pouze v případě, pokud je přívod do sběrnice CableCom napájen).

begheli svitidlo 2019 5

Něco o skupině Beghelli Group:

S Beghelli byla založena v roce 1982, Beghelli Group je pak v Itálii a Evropě jedničkou na trhu s nouzovým osvětlením. Skupina Beghelli působí také v oblastech energeticky úsporného LED osvětlení, elektronických systémů pro domácí i průmyslovou bezpečnost a výrobu solární elektřiny.
Notná část výrobní náplně skupiny Beghelli je však tvořena i interiérovými a průmyslovými LED svítidly. Jedná se hlavně o vestavná, přisazená či závěsná svítidla a o svítidla s vyšším krytím, odolná proti nárazům. Jednotlivé typy svítidel jsou dostupné v mnoha variantách tak, aby co nejpřesněji vyhověly požadavkům zákazníků.
Skupina Beghelli je zastoupena svými dceřinými společnostmi v Německu, České republice, Polsku, Maďarsku, v USA, Kanadě, Mexiku, Číně a Hongkongu. Výrobky Beghelli se prodávají ve více než 120 zemích světa. Na tomto místě však zůstaneme u nouzových svítidel a představíme novinky v oblasti napájení, nouzového osvětlení a jeho ovládání.

Beghelli-Elplast, a.s.
Poříčí 3a, 603 16 Brno
Tel.: +420 531 014 111
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.beghelli.com

Aktuální číslo v prodeji

A-Z ELEKTRO květen/červen 2024

Vážení čtenáři, dostává se vám k pročtení další číslo časopisu. Vychází po největším elektrotechnickém veletrhu v ČR,...