Neustálé zdokonalování stávajících procesů: S novým navíjecím strojem RINGROL 800 od značky Kabelmat dokážeme navinout kabely podle přání zákazníka během pár okamžiků.
Úspora času, bezpečnost obsluhy a vyšší přesnost díky individuálnímu snížení tahu při každém řezu: Taková vylepšení očekávala společnost HELUKABEL z Hemmingenu od nového navíjecího stroje. Ideální řešení vyvinuli Michael Döring, vedoucí logistiky a Stefan Schubert, vedoucí technické údržby, společně s týmem společnosti Kabelmat. Společně s odborníky na navíjecí techniku z Glattenu byla vytvořena konkrétní představa o požadovaném stroji: Měl by být nejen bezpečnější a přesnější, ale také zjednodušit manipulaci a zvýšit efektivitu díky vyššímu stupni automatizace. Manfred Wößner, obchodní ředitel společnosti Kabelmat, vysvětluje: „Mohli jsme vycházet z našeho stávajícího portfolia výrobků, abychom splnili přání a požadavky společnosti HELUKABEL, a upravit takzvaný RINGROL 800 tak, aby splňoval všechna potřebná kritéria.“ Během tři čtvrtě roku se v Hemmingenu podařilo uvést do provozu stroj na navíjení kabelů.
VŽDY NA NEJVYŠŠÍ ÚROVNI
„S moderním poloautomatickým strojem nyní patříme ke špičce v rámci technologie navíjení,“ říká s potěšením Stefan Schubert. Další velká výhoda: Pokud se během provozu ukáže, že jsou zapotřebí další funkce, lze stroj poměrně snadno upravit. Navíjecí stroj, který je vhodný zejména pro velmi jemné kabely o průměru od dvou do 30 milimetrů, zpracovává každou zakázku s maximální přesností, a to bez ohledu na její individualitu. K tomu přispívá i nově vyvinuté odlehčení v tahu, respektive regulace tahové síly. „Dosud musel zaměstnanec u každé zakázky sledovat, zda se při ní používá navíjení s odlehčením v tahu či nikoliv. Nový stroj vyniká natolik dobrou konektivitou, že tuto informaci dokáže převzít z kmenových dat,“ říká Wößner. „Obsluha navíc dříve musela mechanicky a ručně nastavovat požadované odlehčení tahu pomocí závaží. To bylo nákladné a časově náročné. Nyní se nový stroj pro navíjení kabelů postará o vše sám.“
Pro obsluhu přináší velké výhody také v oblasti bezpečnostní techniky: Roto skenery nyní monitorují pevně definované zóny a vynutí si okamžité zastavení stroje, jakmile je v této oblasti detekován sebemenší náznak pohybu.
A TAKOVÝ JE POSTUP
Jakmile je objednávka zákazníka zaznamenána systémem řízení skladu společnosti HELUKABEL, začíná proces zkracování: Požadovaný buben s kabely se přesouvá přímo ze skladu s vysokými regály k odvíječi PORTROL 1600 pomocí nejmodernější dopravníkové technologie. Tam dvě takzvané pinoly uchopí buben s kabelem, zvednou ho a začne navíjení. Navíjecí stroj RINGROL 800 vtáhne kabel do určeného úchytu, tzv. podavače, a na základě předaných produktových dat se zcela samostatně nakonfiguruje. Případná detailní nastavení upravuje zaměstnanec ručně prostřednictvím ovládacího panelu. Senzory také určují průměr kabelu a automaticky nastavují všechny vodicí prvky, po kterých se kabel pohybuje, a to vše s milimetrovou přesností – je tak zajištěno jeho přesné vedení a také odpovídající snížení tahové síly. „Vylepšili jsme proto navíjecí hlavu,“ vysvětluje Wößner. „Jelikož lze nyní navíjecí jádro nastavit ještě přesněji, lze navíjení provádět přesněji a rychleji.“ Integrovaný přístroj pro měření délky MESSBOI 80 byl rovněž modernizován: Dotykový ovládací panel obsluze výrazně usnadňuje ovládání i zadávání.
Jakmile je namotaný kabel uříznut na přesnou délku, pracovník jej pomocí integrovaného páskovacího zařízení zajistí na čtyřech místech tak, aby se již nemohl rozpojit. „A právě pro tento poslední krok společnost Kabelmat přišla s další inovací,“ říká Schubert. „Aby se s navinutými kabely lépe manipulovalo, tlačí zaměstnanec výrobek, který váží až 40 kilogramů, přes stůl stroje se speciální povrchovou úpravou. Tým společnosti Kabelmat proto vyvinul speciální povrchovou úpravu, po které snadno kloužou všechny typy izolace.“ Mezitím byli zaměstnanci společnosti HELUKABEL zaškoleni a za směnu vyrobí až 120 kabelových cívek. Od uvedení do provozu na začátku roku zaznamenala společnost HELUKABEL méně odpadu a to za současného zvýšení uživatelského komfortu a efektivity práce.