Zámek Neuschwanstein je mistrovským architektonickým dílem a má nádhernou polohu: Ale přesně to byl při sanaci fasády problém. V obtížném terénu pomáhaly restaurátorům dvě přepravní plošiny bavorské firmy GEDA.

Zámek Neuschwanstein trůní majestátně vysoko na skalních útesech před velkolepou kulisou Ammergauerských Alp. Každý rok přiláká zámek kolem 1,4 milionu návštěvníků na místo, kde pohádkový král Ludvík II. v 19. století uskutečnil svou romantickou představu rytířského hradu. Idylická poloha si ovšem vyžádala svou daň. Drsné horské klima působilo na vápencovou fasádu stavby, a proto byla nutná kompletní sanace. Především musely být naléhavě opraveny trhliny, do nichž může proniknout voda, a obnovena spárová malta.

zamek 2020 1
Jak překrásná je působivá poloha pohádkového zámku, tak obtížně je budova přístupná pro stavaře a jejich stroje. Největší výzvou při tom bylo postavit lešení na severní a západní fasádě – zde zdi zámku navazují přímo na strmě klesající horské úbočí. Lešenáři proto zřídili ve výšce deseti metrů na skále montážní plošinu, ze které probíhala další stavba lešení. Aby se lidé, materiály a stroje dopravili na jejich pracoviště ve velké výšce, byly použity dvě přepravní plošiny typu 500 Z/ZP výrobce stavebních výtahů GEDA.
Toto mobilní standardní řešení se skládá z předmontovaných jednotek a dva pracovníci jej mohou rychle a nekomplikovaně postavit a demontovat na různých staveništích. Jedna přepravní plošina při tom vedla k montážní plošině, druhá v celkové výšce 38 metrů podél nejvyšší věže zámku. Johann Sailer, jednající společník firmy GEDA, uvedl:
Výhodou nákladních plošin je, že jsou otevřené nahoru. Díky tomu jsou vhodné také pro rozměrné vybavení.“ Každá přepravní plošina může přepravit až pět osob a náklad o hmotnosti 500 kg.

zamek 2020 2

Robustní materiál

Jelikož přepravní plošiny stojí venku, jsou neustále vystaveny větru a vlivům počasí. Materiál a technika tedy musí něco vydržet. To se týká také kabelů pro elektrické napájení a výměnu signálů. „Pro naše přepravní plošiny potřebujeme kabely s dlouhou životností. U typu 500 Z/ZP se jedná o výtah s ozubenou tyčí. Jede-li plošina nahoru, kabely, které napájejí elektromotor, visí volně a jsou tak obzvláště exponované,“ zdůraznil Sailer. Společnost GEDA se proto rozhodla pro výrobky firmy HELUKABEL. „Kromě rozsáhlého sortimentu oceňujeme vysokou skladovou dostupnost a krátké dodací lhůty. A protože firma HELUKABEL kabely pro nás sama vyrábí, můžeme se stoprocentně spolehnout na kvalitu,“ říká Sailer. Mezitím je pohled na severní a západní fasádu opět volný a přepravní plošiny jsou použity na jiných staveništích.

Aktuální číslo v prodeji

A-Z ELEKTRO květen/červen 2024

Vážení čtenáři, dostává se vám k pročtení další číslo časopisu. Vychází po největším elektrotechnickém veletrhu v ČR,...