V Česku používá internet 81 procent osob starších 16 let, v absolutním vyjádření jde o 7,1 milionu lidí, což je o 2,1 milionu vice než před 10 lety. Alespoň jedno chytré zařízení připojené k síti má doma 71 % Čechů.

Do konce roku 2019 bude po celém světě aktivních 14,2 miliardy připojených zařízení k síti. Za tímto zájmem stojí jejich četné výhody: díky algoritmům umělé inteligence a připojení k internetu mohou být zařízení ovládána na dálku, jsou efektivnější a usnadňují život uživatelů.
Připojení k sítí má ale i své hrozby. Bezpečnost na internetu se stává čím dál tím větším tématem. Podle celoevropského průzkumu společnosti Europ Assistance, se krádeže identity či zneužití osobních údajů vážně obává téměř třetina Evropanů. Češi patří mezi větší „digitální optimisty“, kdy se obavami o bezpečnost zaobírá zhruba jedna pětina českých obyvatel. Lidé nejčastěji přemýšlejí, jaká data sbírají jejich připojená zařízení a jak jsou data spravována. Proto si přejí inteligentní řešení, které zaručí nejlepší ochranu jejich soukromí.
Výrobce chytrých zařízení pro domácnost Netatmo navrhuje produkty perfektně splňující požadavky uživatelů, pokud jde o bezpečnost a soukromí. Společnost používá zásady « security by design » a « privacy by design » (zásada garantující konstrukční návrh nenarušující bezpečnost a soukromí), aby zajistila ochranu dat svých uživatelů. Tyto problémy jsou řešeny od ranných návrhů produktů.

ochrana 2020 2

Respektování soukromí uživatelů před vytvářením produktů

Netatmo pracuje v souladu se zásadou “privacy by design” pro maximální zajištění soukromí uživatelů. Už od fáze návrhu společnost sbírá od svých uživatelů minimální množství dat. To je také důvod, proč Netatmo požaduje pouze data, která jsou nezbytná pro správné fungování produktů. Osobní údaje, jako je jméno, věk nebo adresa uživatele, nejsou při vytváření účtu povinné.

Produkty Netatmo jsou navrženy tak, aby respektovaly soukromí uživatelů. Například Inteligentní interiérová kamera od Netatmo snímá videa podle preferencí uživatelů, a na rozdíl od jiných bezpečnostních kamer, nezaznamenává pohyb každého člena rodiny. Díky funkci rozpoznávání obličeje dokáže kamera rozlišit mezi členy rodiny a cizími osobami. Tímto způsobem mohou uživatelé aktivovat nahrávání, když Kamera vidí neznámou tvář, a deaktivovat ji pro své známé, kteří si mohou v klidu užít pohodlí domova.

Zohlednění zabezpečení dat již od návrhu produktů

Díky přístupu « security by design », Netatmo zajišťuje bezpečnost dat svých uživatelů. Potenciální rizika jsou předpokládána a analyzována od prvních fází návrhu výrobku. Pro ochranu dat uživatelů se používá několik postupů.

• Místní úložiště videa
Uživatelé Inteligentní interiérové kamery jsou obzvláště citliví, pokud jde o ochranu jejich dat ve formě videí a přirozeně chtějí, aby jejich zaznamenaná videa zůstala důvěrná. Proto kamery Netatmo ukládají videa místně na přiloženou kartu microSD. Karta microSD je navíc šifrována, což zvyšuje ochranu videa. Cizí osoby nemají k videím z kamery přístup.

• Unikátní identifikační klíč pro každý produkt
Mnoho výrobců prodává svá zařízení IoT s univerzálními výchozími uživatelskými jmény a hesly, která jsou často předvídatelná. Přestože se očekává, že uživatelé tyto údaje změní, ne vždy se doporučuje, aby tak učinili při instalaci nebo následném používání zařízení. Tato praxe byla zdrojem mnoha bezpečnostních problémů v IoT: pachatelé se mohou snadno nabourat do produktů a ovládat je. Na rozdíl od jiných společností Netatmo nenavrhuje své produkty s výchozím systémem hesel. Každé zařízení Netatmo je předprogramováno jedinečným a komplexním identifikačním klíčem, který je prevencí před hacknutím zařízení. Tento klíč je integrován do produktů a nikdo jej nemůže replikovat.

• Šifrovaná komunikace
Pro ochranu uživatelských dat šifruje Netatmo komunikaci mezi servery, produkty a chytrými telefony uživatelů. Informace jsou tedy chráněny a potenciální pachatelé k nim nemají přístup.

• Automatické aktualizace softwaru
Netatmo pravidelně aktualizuje software svých produktů. Všechny produkty Netatmo, včetně těch již uvedených na trh, podléhají těmto aktualizacím. Tyto automatické a bezplatné aktualizace umožňují uživatelům Netatmo těžit z nejpokročilejších a nejbezpečnějších technologií.

• Externí bezpečností audity
Netatmo spolupracuje s externími licencovanými hodnotícími středisky, aby byla zaručena vysoká úroveň ochrany. Tato střediska provádějí testy zabezpečení produktů a analyzují, jak zařízení reagují na různé hrozby.

ochrana 2020 1

Transparentní komunikace mezi Netatmo a jeho uživateli

K udržení maximální úrovně bezpečnosti je nezbytná plynulá komunikace mezi společností a uživateli jejích zařízení. Proto Netatmo zavedlo následující postupy:

• Správa bezpečnostních incidentů
Každý může nahlásit bezpečnostní chybu bezpečnostnímu týmu Netatmo pomocí e-mailové adresy Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Bezpečnostní tým analyzuje všechny příchozí požadavky a zavazuje se opravit potenciální hrozby do 90 dnů.

• Upozornění e-mailem v případě rozpoznání podezřelé aktivity
Pokud je zjištěna podezřelá aktivita, Netatmo zasílá svým uživatelům e-maily. Uživatelé jsou upozorněni, pokud je někdo přihlášen na svůj účet z nového telefonu či počítače nebo pokud se někdo pokouší resetovat své produkty.

• Podpora pro vytvoření hesla pro účet Netatmo
Uživatelé si musí při vytváření účtu Netatmo nastavit heslo. Pro zajištění maximální bezpečnosti musí heslo obsahovat velká a malá písmena, číslice a speciální znaky. Uživatelé jsou upozorněni, pokud jejich heslo neodpovídá požadavkům a dostávají pokyny k zadání dostatečně silného hesla.

O společnosti Netatmo

Netatmo je jedním z lídrů v oblasti chytré domácnosti, který navrhuje a vyrábí intuitivní inteligentní zařízení pro bezpečnější a komfortnější domov.
V roce 2012, kdy společnost vznikla, se zavázala nadále navrhovat a uvádět na trh zařízení, pro něž platí:

  • 100 % bez poplatků: bez předplatného a jiných nákladů
  • 100% zabezpečení: garance ochrany údajů a respektování soukromého života uživatelů
  • 100% průběžný vývoj: pravidelné aktualizace a přidávání funkcí zdarma

Netatmo v současnosti nabízí 13 zařízení a příslušenství pro chytrou domácnost. Užitečná a snadno použitelná zařízení uživatelům usnadňují každodenní život a současně zvyšují komfort jejich domácnosti.
Kromě řady výrobků určených pro širokou veřejnost se společnost v rámci programu „with Netatmo“ ve spolupráci s předními značkami z oblasti stavebnictví podílí na vývoji možnosti integrace řízení chytré domácnosti do infrastruktury obytných domů.
V roce 2018 se společnost Netatmo připojila ke skupině Legrand, světovému specialistovi v oblasti elektrické a digitální infrastruktury budov.
Netatmo, stejný domov, jen chytřejší.

Aktuální číslo v prodeji

A-Z ELEKTRO květen/červen 2024

Vážení čtenáři, dostává se vám k pročtení další číslo časopisu. Vychází po největším elektrotechnickém veletrhu v ČR,...