S velkým očekáváním představil Mercedes své první plně elektrické SUV pod zkratkou EQC. O automobil je velký zájem, i proto automobilka ohlásila, že má pro tyto modely na rok vyprodáno.

Na projektu vozu se podílí také AGC Automotive Czech z Chudeřic na Teplicku. Ta pro nový model dodává dva typy pevných skel v zadní boční části vozu. Další závody skupiny AGC v Evropě pak dodávají do tohoto modelu skla do všech dveří a zadní sklo.

Generální ředitel AGC Automotive Czech Luděk Steklý: „Jde o výjimečný automobil mezi elektromobily. Koncern Daimler je mezi prvními, který s elektrickým SUV přichází. Jsem rád, že jsme mohli být u projektu, který o velký krok posouvá automobilový průmysl. Opět jsme si potvrdili, že díky našim šikovným lidem a špičkovým technologiím můžeme být na světové úrovni a dodávat výrobky těm nejlepším hráčům na trhu.

První elektrické SUV od Mercedesu by se mělo na trhu objevit ještě letos. Mercedes se tak zařazuje po bok automobilek Tesla nebo Porsche, které již své elektrické SUV představily. K zákazníkům by měl stejný typ vozu doputovat také od Audi. Mercedes EQC, i přes několikaměsíční zpoždění kvůli velkému množství objednávek, by se měl začít prodávat ještě letos. Podle neoficiálních informací by se jeho cena měla pohybovat kolem dvou milionů korun. Ročně by se ho mělo vyrobit kolem 48.000 kusů.

Autoskla

Dvě a půl tuny těžký vůz dosahuje výkonu 408 koní. Pohánějí ho 80kWh baterie, které mají zaručit dojezd až 450 kilometrů. Samozřejmostí je pohon všech čtyř kol. Z klidu na rychlost 100 kilometrů v hodině se Mercedes EQC dostane za pouhých 5,1 sekundy.

AGC Automotive Czech z Chudeřic na Teplicku se podílela již na několika „elektrických“ projektech automobilek. Šlo například o první hybridní Porsche Spyder 518, elektrické BMW i3 nebo speciální elektrovozidlo pro tělesně postižené, které bylo kompletně vyvinuto v Česku.

AGC Automotive Czech v Chudeřicích je největším závodem na výrobu autoskel skupiny AGC a jedním z největších a nejkomplexnějších v Evropě. Zaměstnává zhruba 2400 lidí. Skupina AGC je největším světovým výrobcem plochého skla. AGC Automotive Czech dodává automobilová skla pro všechny největší světové automobilky, jako jsou jednotlivé značky koncernů Volkswagen, Mercedes, BMW, Škoda, GM, FORD, Renault, Toyota, Peugeot, Citroën, Suzuki, Fiat a další. Každé šesté auto nově vyrobené v Evropě je kompletně zaskleno z chudeřické AGC Automotive Czech.

Aktuální číslo v prodeji

A-Z ELEKTRO květen/červen 2024

Vážení čtenáři, dostává se vám k pročtení další číslo časopisu. Vychází po největším elektrotechnickém veletrhu v ČR,...