Společnost Eaton, přední výrobce zdrojů nepřerušovaného napájení, v současnosti ve výkonovém rozsahu 8-40 kW nabízí Eaton 91PS a Eaton 93PS.

Jedná se o prémiové UPS, které zvedají úroveň škálovatelnosti, odolnosti, bezpečnosti a energetické účinnosti. Díky nejnižším celkovým nákladům (TCO), maximální pohotovosti a provozuschopností jsou ideální volbou pro kritické aplikace v oblasti průmyslu, dopravy, komerčních budov, zdravotnictví a v dalších neméně důležitých aplikacích. Tyto zdroje jsou špičkou a nejpokročilejšími UPS ve své třídě.

UPS Eaton 91PS je zdroj s třífázovým vstupem a jednofázovým výstupem, přičemž lze vybírat z provedení o výkonu od 8 do 30 kW. Některá provedení (8-10kW) pak mohou být napájena jednofázovým přívodem na vstupu UPS. Naopak UPS Eaton 93PS je dodáván v provedení shodně s třífázovým vstupem a výstupem, a to ve výkonovém rozsahu 8-40kW. Se jmenovitým účiníkem 1,0 jsou tyto modely schopny dodávat o 25 % více činného výkonu než ekvivalentní zdroje. Konstrukce obou produktových řad je založena na unikátních technologiích, které umožňují dosažení nejvyšších hodnot energetické účinnosti. V rámci provozu v režimu dvojité konverze se jedná o účinnost až 96 %.

UPS nepřetržitě monitoruje kvalitu elektrické energie na vstupu a odstraňuje náběhové proudy, impulzy, poklesy a jiné nepravidelnosti běžné pro standardní elektrickou síť. Spolu s elektrickou soustavou budovy poskytuje systém UPS čisté a konzistentní napájení, které citlivá elektrická zařízení vyžadují pro svůj spolehlivý provoz. V případě výpadků napájení z elektrické sítě, UPS resp. baterie zajišťují záložní napájení zátěže. Tyto UPS jsou standardně vybaveny olověnými bateriemi typu VRLA, nicméně je lze volitelně vybavit i Li-Ion bateriemi. Každá skříň UPS je vybavena statickým bypassem. Ten je dimenzován podle výkonu systému UPS. V případě budoucího rozšíření kapacity pak není nutné měnit a navyšovat výkon bypassu. V paralelním systému se navíc výkony bypassů všech zdrojů musí shodovat. Statický bypass navíc obsahuje ochranu proti zpětnému toku výkonu, stejně jako ochranu proti zkratu. Tyto prvky ochrany jsou mimo jiné vyžadovány na základě současných požadavků norem.

Eaton 93PS ups 2019 1

Tyto produktové řady využívají mimo jiné dvou klíčových technologií Eaton za účelem dosažení ještě vyšších účinností. Technologie ESS (Energy Saver System) umožňuje modelům Eaton 91PS a Eaton 93PS dosáhnout úrovní účinnosti až 99 % a zdvojnásobit tak potenciální roční úspory. Technologie ESS se používá mnoho let v rámci široké instalační základny a jde o nejosvědčenější a nejspolehlivější systém úspory energie na trhu. I v porovnání s extrémně vysokou účinností dvojité konverze je režim ESS schopen dále snížit výkonové ztráty o 74 % při typickém zatížení UPS. Technologie VMMS (Variable Module Management System) pomáhá dosahovat vyšší účinnosti i při nízkém zatížení UPS, což je typické pro redundantní systémy.

Řady Eaton 91PS a Eaton 93PS obsahují několik funkcí, které jsou pro společnost Eaton jedinečné a jsou navrženy tak, aby poskytovaly nejvyšší možnou dostupnost pro kritickou infrastrukturu. Mezi ně patří:

  • Hot Sync, patentovaná technologie společnosti Eaton pro sdílení zátěže mezi UPS bez nutnosti paralelní komunikace, která eliminuje jakýkoli bod poruchy v paralelním systému UPS;
  • ABM (Advanced Battery Management), technologie, která využívá inteligentního nabíjení baterií, čím prodlužuje jejich životnost;
  • výkonové moduly vyměnitelné a rozšiřitelné za provozu, které mohou být vyměňovány nebo přidávány, zatímco ostatní moduly nadále chrání zátěž. Takto se odstraní nutnost případného odstavení modulů za účelem provedení údržby nebo zvýšení výkonu systému;
  • vnitřní redundance, které lze dosáhnout jen s jediným UPS s několika výkonovými moduly, čímž je možné eliminovat nutnost paralelního provozu dvou a více UPS;
  • připravenost pro virtualizaci, výrobky Eaton 91PS a Eaton 93PS mohou být spravovány softwarem společnosti Eaton - Intelligent Power Management (IPM), který slouží k monitorování a správě UPS jako nedílné součásti napájecí a IT infrastruktury.

Pokud se chcete dozvědět více o řadách UPS Eaton 91PS a Eaton 93PS, o softwaru Eaton Intelligent Power Manager, stejně jako o jiných produktech, které společnost Eaton v oblasti kvalitního napájení nabízí, navštivte stránku Powerquality.

Aktuální číslo v prodeji

A-Z ELEKTRO květen/červen 2024

Vážení čtenáři, dostává se vám k pročtení další číslo časopisu. Vychází po největším elektrotechnickém veletrhu v ČR,...