A-Z Elektro

Aktuální číslo v prodeji

az_06_2018_titulPoslední vydávané číslo časopisu přináší novinky a zajímavostí z různých oborů, které se dotýkají každého z nás. Nejobsáhleji je zastoupena společnost Siemens s články navazujícími na trend dnešní doby - velkokapacitní bateriové akumulační systémy.

prolistovat

Dostupné číslo k prolistování

az_05_2018_webVeletržní číslo časopisu je věnováno hlavně nejvýznamnějšímu veletrhu v Česku a přináší ukázky novinek a zajímavostí vystavujících společností. Dále jako vždy se články dotýkají nových témat v elektrotechnice, automatizaci a robotizaci.

prolistovat
ela_logo
Přehlídka trendů v automatizaci
Autor: Administrator
26. Červenec 2017 00:00
PDF Tisk Email

staubli_logoTéměř pět stovek zákazníků si nenechalo ujít červnové Technology Days v Pardubicích, na kterých přední firmy v oboru prakticky prezentovaly ta nejmodernější řešení průmyslové automatizace. Ať už se jednalo o čtyřosé a šestiosé roboty, průmyslové PC a řídicí systémy nebo 2D a 3D kamery, každý zájemce si během těchto pěti dní přišel na své

Akce organizovaná společností Stäubli ve spolupráci s dalšími partnery zvučného jména, jako jsou Beckhoff, Pilz nebo SCHUNK, nalezla útočiště v prostorách Univerzity Pardubice v Doubravicích.  Na celkových 300 m2 výstavní plochy se mohli návštěvníci podrobně seznámit se 13 roboty Stäubli v akci i s dalšími technologiemi, jako jsou lasery, elektrickými konektory a lineárními osami. Venkovní část potom tvořily dvě prezentační auta s kompletním portfoliem rychlospojek, multispojek a systémů pro automatickou výměnu nástrojů.

Ukázka

V rámci celého týdne probíhal i nabitý doprovodný přednáškový program, který se v teoretické rovině věnoval podobným tématům, která byla k vidění ve vedlejším sále. Namátkou můžeme jmenovat spolupráci robotů s člověkem, technologické řešení aplikací pro bin picking, využití silových senzorů nebo tematiku Industry 4.0. Svými prezentacemi přispěli i firmy zabývající se integrací průmyslových robotů Stäubli a příbuzných technologií, které dodaly svá know-how vystaveným buňkám – společnosti ELCOM, Eola, Photoneo a LASCAM.

Robot ruku v ruce s člověkem

Téma kolaborativních robotů je v poslední době jedním z nejžhavějších témat v průmyslové automatizaci. Ačkoliv se jedná o perspektivní oblast, většina firem stále hledá ten správný způsob využití všech nových možností, které tyto roboty přináší. Nevýhodou většiny z nich je omezená rychlost a nosnost, což vede k značnému snížení produktivity oproti standardním robotům. I proto se Stäubli jako jeden z lídrů trhu snaží přijít s poněkud odlišným přístupem, který umožňuje zachovat vysokou rychlost robotů a tím pádem i produktivitu linky, zároveň však dává pokročilé možnosti pro přímou spolupráci s člověkem.

Ukázka

Díky řadě pokročilých bezpečnostních funkcí nových robotů TX2 lze prakticky vždy zvolit vhodnou kombinaci rychlosti a bezpečnosti tak, aby výsledná produktivita pracoviště byla co nejvyšší. Záleží tak zejména na četnosti zásahu pracovníka do prostoru robotu nebo na dostupných rozměrech dané buňky, nicméně funkce bezpečného zpomalení a zastavení na základě signálů získaných od bezpečnostních senzorů nabízí nespočetně různých řešení. Hned s pěti roboty TX2 v různých modelových aplikacích, které byly k vidění na Technology Days, budou mít možnost seznámit se i návštěvníci říjnového Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně, kde patří Stäubli mezi tradiční vystavovatele. Každý si pak bude moci ve spolupráci s robotem vyrobit svůj vlastní suvenýr, který si z veletrhu odnese.


 
helukabel