A-Z Elektro

Aktuální číslo v prodeji

az_06_2018_titulPoslední vydávané číslo časopisu přináší novinky a zajímavostí z různých oborů, které se dotýkají každého z nás. Nejobsáhleji je zastoupena společnost Siemens s články navazujícími na trend dnešní doby - velkokapacitní bateriové akumulační systémy.

prolistovat

Dostupné číslo k prolistování

az_05_2018_webVeletržní číslo časopisu je věnováno hlavně nejvýznamnějšímu veletrhu v Česku a přináší ukázky novinek a zajímavostí vystavujících společností. Dále jako vždy se články dotýkají nových témat v elektrotechnice, automatizaci a robotizaci.

prolistovat
ela_logo
Obloukové svařování si zachová dominantní pozici
Autor: Administrator
23. Září 2016 21:03
PDF Tisk Email

Interview s produktovým manažerem pro oblast obloukového svařování ve společnosti KUKA Robotics

Základní předností robotického obloukového svařování je poměrně jednoduchá manipulace se svařovacím hořákem a rovněž flexibilita ve vztahu ke svařovacím polohám. Pan Jochen Krause, produktový manažer pro oblast obloukového svařování ve společnosti KUKA Robotics vysvětluje, proč můžeme předpokládat, že si obloukové svařování, i přes různé inovativní nově vyvinuté technologie, jako jsou hybridní procesy nebo různé lepicí techniky, udrží v blízké budoucnosti svoji vedoucí pozici.

 

Pane Krause, pracujete ve společnosti KUKA Robotics jako produktový manažer pro oblast obloukového svařování. Jakou roli hrají roboty ve svařovacím průmyslu?

Mají velmi důležitou funkci. Když se podíváte na průmyslový sektor, najdete jen několik společností, které jsou připraveny investovat do nových spojovacích technologií. Rovněž použití lepidel zůstává, kvůli nárokům na vysoké teploty, omezeno jen na některé úzce ohraničené oblasti. Logický závěr je tedy ten, že trend ve spojovacích technologiích směřuje k automatizaci existujících procesů. To se typicky objevuje ve výrobních buňkách, kde se manipulace nebo bodové svařování provádí bez zásahů z vnějšku.

Které konkrétní výhody nabízí vaše automatizační systémy zákazníkovi? Co mohou dělat roboty lépe?

Robot dosahuje vysokého skóre v případech, kdy mají být svary precizní a současně vykazovat vysokou kvalitu. A od doby, kdy je hlavním požadavkem kladeným na obloukové svařování vysoká míra reprodukovatelnosti spolu s maximální precizností provedení, jsou na robotech založená automatizovaná řešení ideální volbou. Roboty jsou mimoto k dispozici celých 24 hodin bez potřeby pracovních přestávek a lze je flexibilně rozmisťovat.

Může jeden typ robota zvládnout všechny tyto procesy?

Jeden typ robota nemůže sám o sobě pokrýt všechny svařovací techniky. To je důvod, proč máme speciální řadu robotů KR 5 arc a KR 16 arc, určenou pro obloukové svařování, která je charakterizovaná především kompaktní konstrukcí, nízkou váhou a nejdelším dosahem ve své třídě. Zvláštní význam zde mají varianty HW (hollow wrist = duté zápěstí), které mají uvnitř nainstalované (tzn. chráněné) vybavení (dress package) vedené zápěstím robota. Naše vysoce přesné roboty série HA („HA“ zde znamená „High Accuracy“ = vysoká přesnost) jsou zvláště vhodné pro svařování laserem, zatímco pro - například - bodové svařování, nabízíme rychlé a kompaktní roboty z našich sérií KR QUANTEC.

My samozřejmě naše robotové portfolio průběžně vyvíjíme, abychom vyšli vstříc měnícím se požadavkům trhu a poskytli našim zákazníkům optimální řešení.

Jaký potenciál trhu svařovací techniky vidíte Vy, jako výrobce robotů, pro nejbližších několik let?

Obloukové svařování hrálo po celá desetiletí hlavní roli v oboru spojovacích technik. Zde jsou klíčové dvě hlavní přednosti: relativně snadná manipulace a rovněž i jeho flexibilita, pokud jde o svařovací polohy. Jako důsledek těchto dvou faktorů můžeme předpokládat, že si obloukové svařování i přes různé inovativní nově vyvinuté technologie, jako jsou hybridní procesy nebo různé lepicí techniky, udrží v blízké budoucnosti svoji dominantní pozici. Zde mám zejména na mysli různé obory, kde se pracuje s ocelí, dále také strojírenství, zemědělskou techniku, kolejová vozidla i kolejové tratě, výrobu silničních vozidel a zpracování plechů. Pro zákazníky je to také často úvod do dalších robotizovaných automatizačních projektů.

 
helukabel