A-Z Elektro

Aktuální číslo v prodeji

az_06_2018_titulPoslední vydávané číslo časopisu přináší novinky a zajímavostí z různých oborů, které se dotýkají každého z nás. Nejobsáhleji je zastoupena společnost Siemens s články navazujícími na trend dnešní doby - velkokapacitní bateriové akumulační systémy.

prolistovat

Dostupné číslo k prolistování

az_05_2018_webVeletržní číslo časopisu je věnováno hlavně nejvýznamnějšímu veletrhu v Česku a přináší ukázky novinek a zajímavostí vystavujících společností. Dále jako vždy se články dotýkají nových témat v elektrotechnice, automatizaci a robotizaci.

prolistovat
ela_logo
Nejnáročnější testy ochran motorů: Eaton je „IE3 ready“
Autor: Administrator
30. Září 2015 20:50
PDF Tisk Email

eaton_logo  Spouštěče motorů PKZ a PKE i stykače řady DIL jsou tak vhodné pro použití s nejnovějšími, vysoce efektivními motory třídy IE3; vypořádají se i se zvýšenou indukčností nových motorů.

Praha, 18. září 2015 – Eaton Elektrotechnika s.r.o., výrobce přístrojů pro řízení a distribuci elektrické energie, provedla náročné testy svých výrobků  pro ochranu elektrický motorů, aby potvrdila vhodnost jejich použití s nejnovějšími, vysoce efektivními motory třídy IE3. Všechny stykače řady DIL a  spouštěče motorů PKZ a PKE se ukázaly jako vhodné pro efektivní a spolehlivé ovládání motorů třídy IE3, a byly proto označeny jako „IE3 ready“.

IE3

Směrnice Evropské unie „Energy-related Products“ (ErP směrnice), jejímž cílem je zvýšení efektivity produktů spotřebovávajících energii, donutila výrobce elektromotorů provést konstrukční změny motorů. Při výrobě motorů se nyní používají vodiče většího průřezu pro snížení odporu vinutí, plechy statorů a rotorů optimalizované ke snížení ztrát vlivem bludných magnetických polí nebo kvalitnější ocel minimalizující hysterezní ztráty.


Tyto změny znamenají, že vysoce efektivní motory mají zvýšenou indukčnost, což vede k vyšším rozběhovým proudům. Stykače a jisticí prvky pro ochranu motorů proto musí být schopny vypořádat se s tímto vývojem.

Jako jeden z předních světových odborníků prozkoumala společnost Eaton tento problém do hloubky a provedla rozsáhlé praktické testování. Například stykače řady DIL byly testovány pro potvrzení vhodnosti použití s IE3 motory pro přímé spouštění ve veřejných a soukromých napájecích sítích, pro spouštění hvězda-trojúhelník, pro použití se softstartéry reprezentované řadou DS7 nebo pro použití s frekvenčními měniči řady Power XL. Společnost Eaton také vylepšila vlastnosti svých motorových spouštěčů PKZ a PKE, aby vyhověly provozu s vysoce účinnými motory. Úprava vypínacích charakteristik byla nutná, protože rozběhový proud ve výši osminásobku jmenovitého proudu, uvedený v aktuální edici normy EN 60947-4-1, není dostatečný pro motory třídy IE3.

Pokud by nedošlo k vylepšení ochranných zařízení, mohlo by za jistých provozních podmínek docházet k jejich vybavení i bez zjevné příčiny. To by mohlo vést k nebezpečným situacím, například k „odskočení“ stykače vedoucího k poškození kontaktů nebo dokonce ke svaření kontaktů stykače.

Kombinace IE3

 

Aby společnost Eaton odstranila tato rizika a zajistila maximální spolehlivost a bezpečnost, jsou přístroje dimenzovány na rozběhové proudy v rozsahu dvanáctinásobku až patnáct a půlnásobku jmenovitého proudu. Je pravděpodobné, že tyto vysoké nároky se brzy stanou normou v oboru. Již nyní probíhají práce na aktualizaci normy EN 60947-4-1 s ohledem na vysoce účinné motory třídy IE3. 

 

Společnost Eaton nabízí podporu uživatelům při výběru přístrojů, dimenzování a koordinaci pro konkrétní použití pomocí bezplatných softwarových nástrojů, jako jsou pravítka pro výběr nebo software CurveSelect pro koordinaci vypínacích charakteristik. Tyto nástroje jsou dostupné zdarma na webu http://www.eaton.eu/selectiontools .

 

Více informací prosím naleznete na www.eaton.cz, www.eaton.eu nebo www.eaton.com/hydraulics,  novinky hledejte také na našem profilu na Twitteru @Eaton_EMEA nebo na firemní stránce LinkedIn Eaton EMEA

Aleš Kacl                                                            Ľuboš Reviľák

PR Director                                                       Head of Service, Product Support & Marketing
T: +420 604 506 782                                     T: +421 248 204 311

Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript                                    Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Home page: www.justC.cz                                 Home page: www.eaton.cz

Just Communication s.r.o.                            Eaton Elektrotechnika s.r.o.
Dlouhá 705/16                                                 Komárovská 2406
110 00 Praha 1                                                193 00 Praha 9

 

O společnosti Eaton Elektrotechnika

Eaton Elektrotechnika s.r.o., výrobce přístrojů pro domovní a průmyslové elektroinstalace, přístrojů pro distribuci elektrické energie a záložních zdrojů patří od dubna roku 2008 do skupiny Eaton Corporation. Společnost vstoupila na český trh v roce 1993. V září 2009 změnila společnost v souvislosti s integrací do skupiny Eaton název z Moeller na Eaton Elektrotechnika s.r.o. Významnou součástí společnosti Eaton Elektrotechnika je výrobní závod v Suchdole nad Lužnicí, kde se vyrábějí proudové chrániče a jističe a rozváděčové skříně.

Se svými zhruba tisíci pracovníky se společnost řadí mezi nejvýznamnější zaměstnavatele v Jihočeském kraji. Důležitou roli v rámci koncernu plní také distribuční a skladové centrum BDC v Pohořelicích u Brna, které zajišťuje dodávky celého sortimentu produktů Eaton a Moeller zákazníkům v České republice a zemích střední a východní Evropy.

Začátkem roku 2012 otevřela skupina Eaton vlastní inovační centrum ve Vědeckotechnickém parku v Roztokách u Prahy, své první v Evropě a páté na světě. Za tento investiční projekt pak společnost Eaton obdržela v roce 2013 ocenění Investor roku 2012.

Více informací získáte na webových stránkách http://www.EatonElektrotechnika.cz nebo http://www.Eaton.cz .

 

O skupině Eaton Corporation

Elektrotechnický sektor společnosti Eaton je globálním lídrem v distribuci energie a ochraně elektrických obvodů; ochraně pomocných záložních zdrojů; v řízení a automatizaci; osvětlení a bezpečnosti; strukturálních řešeních a zařízeních pro elektrické sítě; řešeních pro drsná či nebezpečná prostředí a v inženýrských službách. Díky svým komplexním řešením je společnost Eaton připravena přijmout i ty nejdůležitější výzvy v oblasti řízení elektrické energie.

Eaton je společností zabývající se řízením energie, která svým zákazníkům poskytuje úsporná řešení pomáhající řídit elektrickou, hydraulickou a mechanickou energii efektivněji, bezpečněji a udržitelněji. Obrat společnosti dosáhl v roce 2014 hodnoty 22,6 miliard USD. Má přibližně 102 000 zaměstnanců a prodává své výrobky zákazníkům ve více než 175 zemích světa. Více informací naleznete na stránkách http://www.Eaton.eu 


 
helukabel