A-Z Elektro

Aktuální číslo v prodeji

az_06_2018_titulPoslední vydávané číslo časopisu přináší novinky a zajímavostí z různých oborů, které se dotýkají každého z nás. Nejobsáhleji je zastoupena společnost Siemens s články navazujícími na trend dnešní doby - velkokapacitní bateriové akumulační systémy.

prolistovat

Dostupné číslo k prolistování

az_05_2018_webVeletržní číslo časopisu je věnováno hlavně nejvýznamnějšímu veletrhu v Česku a přináší ukázky novinek a zajímavostí vystavujících společností. Dále jako vždy se články dotýkají nových témat v elektrotechnice, automatizaci a robotizaci.

prolistovat

Informovat při vydání nového A-Z ELEKTRO

ela_logo
Banner

Novinky

Doporučujeme návštěvu konference Lasery + optika

 Lasery i optické přístroje jsou součástí stále většího počtu průmyslových aplikací, a to jak v oblasti zpracování kovových, tak i nekovových materiálů. Během následujících 4 let je navíc očekáván 20% roční nárůst využívání laserových zařízení v průmyslové výrobě.

 
Emparro ACCUcontrol udržuje stroje při životě

 U strojů a zařízení není mnoho problémů, které by byly nepříjemnější (a dražší) než neplánovaný výpadek. UPS modul Emparro ACCUcontrol společnosti Murrelektronik, který doplňuje výkonný napájecí systém Emparro, udržuje stroje při životě při výpadku síťového napájení přepnutím na bateriový provoz bez přerušení.

 
Co-act EGP-C první certifikované průmyslové chapadlo pro kolaborativní provoz

 Kolaborativní chapadlo SCHUNK Co-act EGP-C je bezpečné již ze své podstaty. Je certifikováno a schváleno pro kolaborativní provoz německou úrazovou pojišťovnou DGUV.

 
Změna protokolu v mžiku

SOLID67 jsou nové kompaktní I/O moduly společnosti Murrelektronik. Usnadňují instalace v prostoru zařízení a jsou velmi atraktivní pro aplikace se senzory a akčními členy IO-Link. Poskytují hned osm IO-Link portů v bezprostřední blízkosti procesu, dokonale však do systému začleňují také klasické IOs.

 

Facebook

Rodí se nový energetický věk?
Autor: Pavel Máša
03. Září 2011 15:42
PDF Tisk Email

jaderna_elektrarna_titlZ německého rozhodnutí zrušit jaderné elektrárny bude profitovat plyn,  Málokteré politické opatření mělo v moderní evropské historii tak nepředvídatelné dopady jako rozhodnutí vlády německé kancléřky Angely Merkelové zastavit provoz jaderných elektráren v zemi do deseti let.

Odhady důsledků, které bude mít toto opatření na německou, a potažmo evropskou ekonomiku, se diametrálně liší. Sama kancléřka věští, že Německo se posílením sázky na obnovitelné zdroje energií stane technologickým lídrem v globálním měřítku, oproti tomu představitelé velkých německých společností předpovídají spíše hospodářský úpadek země. Čtení z křišťálové koule se oddal i český premiér Petr Nečas, když zveřejnil nijak blíže nepodložené odhady, že se cena elektrické energie kvůli německému stop pro jaderné elektrárny zvýší asi o třicet procent.

jaderna_elektrarna

Co si od toho jedni slibují…

Bezprostředním důvodem k rozhodnutí německé pravicové vlády byl růst odporu německých voličů vůči jaderné energetice po havárii v japonské Fukušimě. Vládní strany propadly v regionálních volbách a jejich rozhodnutí zastavit jaderné elektrárny do roku 2022, místo původně plánovaného roku 2036, bylo vedeno zoufalou snahou tento propad přízně voličů zastavit. Cíl sice částečně vyšel, ale ne zcela splnil očekávání „policymakerů“. Sešup se sice zpomalil, ale i tak Merkelová nyní začíná zvažovat přehodnocení stávajícího koaličního modelu a do budoucna se zřejmě bude pokoušet o námluvy s triumfujícími Zelenými.

Proklamovaným cílem nové energetické politiky byla podle kancléřky podpora technologického vývoje v oblasti obnovitelných zdrojů a úspory energií, jejž by mělo její opatření Německu přinést. „Potřebujeme zcela novou architekturu energetického systému. Můžeme se stát první industriální zemí, která uskuteční přechod do věku vysoce efektivní a obnovitelné energie,“ doufá kancléřka. Důvěru v německou schopnost realizovat až revoluční technologické změny sdílejí i někteří čeští ekonomičtí analytici. Problémem ale je, že ekonomicky silné Německo nyní ve stále vyšší míře nese náklady na řešení problémů Evropské unie, jako je řecká ekonomická krize, a nemusí tudíž mít až tolik prostředků, kolik by si tato energetická revoluce vyžádala. Na obnovitelné zdroje měly podle původních předpokladů směřovat daňové výnosy z provozu jaderných elektráren (2,3 miliardy eur ročně), ale tím, že budou uzavřeny o plných čtrnáct let dříve, se logicky sníží i tyto prostředky. Vzhledem k tomu, že velcí hráči v německém energetickém sektoru nejsou ochotni investovat své finance jen do „jednoho košíku vajec“, je pochopitelné, že podpora vývoje a výzkumu v oblasti „vysoce efektivní energie“ bude do značné míry věcí vlády. Kde ale na to bude brát peníze, je dnes krajně nejisté.

O nejistotě kancléřky samé vypovídají i její projevy. Nejprve zdůrazňovala, že během deseti let se podaří zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energií na produkci elektřiny ze 17 na 35 procent. Posléze jí ovšem došlo (či spíše na to byla upozorněna), že tento procentuální trik nijak nepomůže řešit otázku, kde vzít po roce 2022 energii, kterou nyní produkují jaderné elektrárny (23 procent stávajícího „energetického mixu“). Začala tedy náhle líčit, že k jejímu projektu patří podpora výstavby elektráren na fosilní paliva – uhlí a zemní plyn. „Chceme-li odstoupit od jaderné energie a přejít k obnovitelné energii, potřebujeme k tomu elektrárny na fosilní paliva. V nadcházejících deseti letech musíme vybudovat kapacitu deseti, ale spíše dvaceti gigawattů,“ uvedla (dnes je celkový výkon německých elektráren 155 GW).

politika

… a čeho se druzí obávají

Kromě již zmíněného premiéra Petra Nečase a prezidenta Václava Klause (který se vyjádřil o „populistickém a iracionálním“ rozhodnutí německé vlády) se s výhradami proti postupu kancléřky Merkelové ozvali i další čeští politici, kteří mají co do činění s energetickou a unijní politikou. „Je to politicky chybné a ekonomicky katastrofální rozhodnutí. Nejen pro Německo, ale také (minimálně) pro středoevropský prostor,“ znělo vyjádření europoslance za ODS Ivo Strejčka. Ten se obává, že se v EU nyní může vytvořit blok „protiatomových“ zemí, které budou na Česko vyvíjet silný tlak s cílem donutit jej k uzavření českých jaderných elektráren. K Německu a Rakousku se podle poslance nedávno připojili dokonce i Francouzi s požadavkem na ukončení provozu JE Dukovany.

„Dalo by se očekávat, že Francouzi budou s námi jadernou energetiku obhajovat. A podle slov francouzských politiků by tomu tak i bylo – kdyby česká vláda dala přednost francouzským firmám při dostavbě Temelína,“ řekl Strejček Parlamentním listům.

Celý článek čtěte v aktuálním vydání A-Z ELEKTRO

 
helukabel