A-Z Elektro

Aktuální číslo v prodeji

az_elektro_01_2018První číslo časopisu představuje zajímavé novinky a technologické trendy z letošního veletrhu CES v Las Vegas.

Dostupné číslo k prolistování

AZ_elektro_6_2017_webPoslední vydávané číslo časopisu Vám, tak jako předcházející čísla přináší pohled na technické novinky a technologické trendy jak je vidí přední firmy v elektrotechnice, automatizaci a robotice.

prolistovat

Informovat při vydání nového A-Z ELEKTRO

ela_logo
Banner

Novinky

Robot, který nepotřebuje programátora

Aby roboty uměly plnit úkoly autonomně, ne jen striktně automaticky, je snem každého výrobce menších šarží a těch, kteří musejí vyrábět mnoho různých variant téhož produktu.

 
Murrelektronik na veletrhu AMPER představí opět novinky

 Jako jeden z předních výrobců moderní a inovativní automatizační techniky je společnost   Murrelektronik i v tomto roce zastoupena v Brně na veletrhu AMPER 2018.

 
Chytrá zásuvka od AirLive pohlídá spotřebu energie

Na konci listopadu začal AirLive dodávat na český a slovenský trh zařízení Smart Plug SP-101, což je zásuvka s možností bezdrátového spínání spotřebičů a monitoringem spotřeby elektrické energie.

 
Nová Siemens stanice vzdáleného ovládání rozšiřuje možnosti řízení aplikací na dálku

Nová stanice vzdáleného ovládání společnosti Siemens Simatic RTU3010C (Remote Terminal Unit) a nově přidané funkce k Simatic RTU3030C rozšiřují možnosti jejich využití v oblasti telecontrol aplikací, které vyžadují dálkové ovládání a monitorování.

 

Facebook

Banner
Banner
Kabelové nosné systémy z Koposu i do tunelových staveb
Autor: KOPOS, a.s.
06. Červen 2011 10:06
PDF Tisk Email

zarove_zinkovanim_ponore_titl

Požadavky na bezpečný provoz tunelů se zvyšují. Jejich bezpečností na pozemních komunikacích se zabývají evropské i české instituce.

Stanovisko České asociace tunelářů říká k problematice požární bezpečnosti: „Vždy je nutné zohlednit skutečné riziko, a bezpečnost díla posuzovat individuálně s ohledem na délku tunelu, prostorové uspořádání, geotechnické podmínky a případnou přítomnost objektů v nadloží.

Extrémní požadavky na dodržení požární bezpečnosti mohou vést až k jiné volbě trasy s vyloučením tunelové varianty, nebo k vynakládání enormních investic, které s velkou pravděpodobností nebudou nikdy využity.“

Spolehlivost požárně bezpečnostních zařízení závisí na době spolehlivé dodávky elektrické energie. Zkoušky funkčnosti elektrických zařízení při požáru se dnes řídí Zkušebním předpisem ZP 27/2008.

Zkušební scénář

Kopos Kolín podrobil kabelové nosné systémy zkoušce na funkčnost při požáru na základě tohoto předpisu podle teplotně-časového scénáře Dopravního podniku Praha (provozovatel metra). Scénář vyžaduje konstantní teplotu během zkoušky ve výši 750 °C po dobu 90 minut. Kopos zkoušku úspěšně provedl za této teploty po dobu 120 minut, a to pro zabezpečení dlouhodobé funkce kabelové trasy. (Norma ČSN 73 0848 Požární bezpečnost staveb hovoří o možnosti volby mezi 60, 90 nebo 120 minutami.) Po tuto dobu 120 minut byly kabelové trasy plně funkční, přičemž nedošlo ani k uvolnění zkoušené konstrukce od nosné stěny.

Zatížení tras

Požadované zatížení kabelových tras bylo dle zadávacích podmínek Dopravního podniku Praha oproti běžné zátěži dvojnásobné, tj. u kabelových žlabů KZI a KZ šlo o zátěž 20 kg/m a kabelové lávky KL nesly 40 kg/m. Zkouškou úspěšně prošly kabely vedené v ocelových trubkách a na lištách.

Povrchová úprava kabelových nosných systémů

Zkoušené trasy byly povrchově zpracovány žárovým zinkováním ponorem s tloušťkou zinkové vrstvy minimálně 80 µ. Jako vhodnou povrchovou úpravu Kopos Kolín doporučuje lakování kabelových nosných systémů práškovým plastem na ocel ošetřenou Sendzimirovou metodou zinkování. Laboratorní zkouška v solné komoře dokázala, že takto potažená ocel nemá nikdy úbytky povlaku, a to ani v nejnáročnějším korozním prostředí C5 (vysoká vlhkost a vliv mořského prostření). Tato povrchová úprava zachovává stejné hodnoty korozní odolnosti jako žárové zinkování ponorem. Zkoušky požární odolnosti také prokázaly, že povrchová úprava nemá vliv na snížení třídy kabelových nosných systémů s funkční integritou.
 
helukabel