A-Z Elektro

Aktuální číslo v prodeji

az_06_2018_titulPoslední vydávané číslo časopisu přináší novinky a zajímavostí z různých oborů, které se dotýkají každého z nás. Nejobsáhleji je zastoupena společnost Siemens s články navazujícími na trend dnešní doby - velkokapacitní bateriové akumulační systémy.

prolistovat

Dostupné číslo k prolistování

az_05_2018_webVeletržní číslo časopisu je věnováno hlavně nejvýznamnějšímu veletrhu v Česku a přináší ukázky novinek a zajímavostí vystavujících společností. Dále jako vždy se články dotýkají nových témat v elektrotechnice, automatizaci a robotizaci.

prolistovat

Informovat při vydání nového A-Z ELEKTRO

ela_logo
Banner

Novinky

Společnost Net.Sitter dokončila náročnou realizaci datového centra

Bývalý atomový kryt byl využit pro nejlepší řešení řízení energie

 
Pro vysoké zatížení i teploty: Speciální vstřikované díly z 50 materiálů iglidur® během několika dnů
Díky aditivním technologiím tzv. 3D tisku se zrychlují a rozšiřují možnosti dodávek individuálních vstřikovaných plastových dílů
 
Siemens nabízí technologie budoucnosti – umělá inteligence a edge computing rozšiřuje nabídku řešení pro digitální podnik

Společnost Siemens rozšiřuje své portfolio řešení pro digitální podnik o nové technologie budoucnosti. Podporuje tak firmy působící ve výrobním a zpracovatelském průmyslu při jejich digitální transformaci.

 
Zločin nespí ani během svátků: Jak efektivně chránit váš domov před vloupáním?
Ačkoli majetkovou kriminalitu se v České republice daří každoročně snižovat a počet vloupání zejména díky lepšímu zabezpečení majetku od roku 2013 klesá, v prosinci, kdy mnoho lidí nechává své domovy prázdné, se počet vloupání do domů a bytů oproti zbytku roku zpravidla zvyšuje.
 

Facebook

Kabelové nosné systémy z Koposu i do tunelových staveb
Autor: KOPOS, a.s.
06. Červen 2011 10:06
PDF Tisk Email

zarove_zinkovanim_ponore_titl

Požadavky na bezpečný provoz tunelů se zvyšují. Jejich bezpečností na pozemních komunikacích se zabývají evropské i české instituce.

Stanovisko České asociace tunelářů říká k problematice požární bezpečnosti: „Vždy je nutné zohlednit skutečné riziko, a bezpečnost díla posuzovat individuálně s ohledem na délku tunelu, prostorové uspořádání, geotechnické podmínky a případnou přítomnost objektů v nadloží.

Extrémní požadavky na dodržení požární bezpečnosti mohou vést až k jiné volbě trasy s vyloučením tunelové varianty, nebo k vynakládání enormních investic, které s velkou pravděpodobností nebudou nikdy využity.“

Spolehlivost požárně bezpečnostních zařízení závisí na době spolehlivé dodávky elektrické energie. Zkoušky funkčnosti elektrických zařízení při požáru se dnes řídí Zkušebním předpisem ZP 27/2008.

Zkušební scénář

Kopos Kolín podrobil kabelové nosné systémy zkoušce na funkčnost při požáru na základě tohoto předpisu podle teplotně-časového scénáře Dopravního podniku Praha (provozovatel metra). Scénář vyžaduje konstantní teplotu během zkoušky ve výši 750 °C po dobu 90 minut. Kopos zkoušku úspěšně provedl za této teploty po dobu 120 minut, a to pro zabezpečení dlouhodobé funkce kabelové trasy. (Norma ČSN 73 0848 Požární bezpečnost staveb hovoří o možnosti volby mezi 60, 90 nebo 120 minutami.) Po tuto dobu 120 minut byly kabelové trasy plně funkční, přičemž nedošlo ani k uvolnění zkoušené konstrukce od nosné stěny.

Zatížení tras

Požadované zatížení kabelových tras bylo dle zadávacích podmínek Dopravního podniku Praha oproti běžné zátěži dvojnásobné, tj. u kabelových žlabů KZI a KZ šlo o zátěž 20 kg/m a kabelové lávky KL nesly 40 kg/m. Zkouškou úspěšně prošly kabely vedené v ocelových trubkách a na lištách.

Povrchová úprava kabelových nosných systémů

Zkoušené trasy byly povrchově zpracovány žárovým zinkováním ponorem s tloušťkou zinkové vrstvy minimálně 80 µ. Jako vhodnou povrchovou úpravu Kopos Kolín doporučuje lakování kabelových nosných systémů práškovým plastem na ocel ošetřenou Sendzimirovou metodou zinkování. Laboratorní zkouška v solné komoře dokázala, že takto potažená ocel nemá nikdy úbytky povlaku, a to ani v nejnáročnějším korozním prostředí C5 (vysoká vlhkost a vliv mořského prostření). Tato povrchová úprava zachovává stejné hodnoty korozní odolnosti jako žárové zinkování ponorem. Zkoušky požární odolnosti také prokázaly, že povrchová úprava nemá vliv na snížení třídy kabelových nosných systémů s funkční integritou.
 
helukabel