A-Z Elektro

Aktuální číslo v prodeji

az_elektro_052017_webVydávané číslo časopisu Vás, prostřednictvím vystavujících společností zve na MSV 2017 V Brně a na veletrh INTERTOOL 2018 ve Vídni.

Dostupné číslo k prolistování

az_elektro_04_2017_titul_webLetní  vydání odborného dvouměsíčníku A-Z ELEKTRO je již v distribuci a opět přináší desítky stran novinek a trendů v elektrotechnice, elektronice, softwaru, automatizaci a dalších příbuzných oborech ...
prolistovat

Informovat při vydání nového A-Z ELEKTRO

ela_logo
Banner

Novinky

Výrazně vyšší výkon za stejnou dobu

Hlavním zájmem společností z oblasti mobilních pracovních strojů je zkrácení časů ve výrobě. Je třeba zvýšit výstup, vyrobit více strojů za stejnou dobu.

 
Rozvoj podniků: výhody ukládání elektrické energie a energetická účinnost

Richard Molloy, Head of Energy Storage ve společnosti Eaton z Velká Británie v posledním článku uvedl  "V minulých letech se trh s energiemi rozvíjel exponenciálně. Velkého pokroku bylo dosaženo ve způsobu zajišťování zdrojů a dodávek elektrické energie až po využívání a sledování spotřeby elektrické energie.

 
Dohled, přehled, zábava – kdekoliv AirLive SmartCube

Když potřebujete IP kameru s možností kontroly prostřednictvím chytrého telefonu, nemusíte ani hledat. Jednoduše rovnou sáhněte po AirLive SmartCube SC-300W. AirLive SmartCube SC-300W je IP kamera, která patří do rodiny SmartLife rodinných produktů a společně s kity  AirLive SmartLife IoT si s její pomocí vytvoříte bezpečný a automatizovaný dům.

 
Přehlídka trendů v automatizaci

Téměř pět stovek zákazníků si nenechalo ujít červnové Technology Days v Pardubicích, na kterých přední firmy v oboru prakticky prezentovaly ta nejmodernější řešení průmyslové automatizace. Ať už se jednalo o čtyřosé a šestiosé roboty, průmyslové PC a řídicí systémy nebo 2D a 3D kamery, každý zájemce si během těchto pěti dní přišel na své

 

Facebook

Kabelové nosné systémy z Koposu i do tunelových staveb
Autor: KOPOS, a.s.
06. Červen 2011 10:06
PDF Tisk Email

zarove_zinkovanim_ponore_titl

Požadavky na bezpečný provoz tunelů se zvyšují. Jejich bezpečností na pozemních komunikacích se zabývají evropské i české instituce.

Stanovisko České asociace tunelářů říká k problematice požární bezpečnosti: „Vždy je nutné zohlednit skutečné riziko, a bezpečnost díla posuzovat individuálně s ohledem na délku tunelu, prostorové uspořádání, geotechnické podmínky a případnou přítomnost objektů v nadloží.

Extrémní požadavky na dodržení požární bezpečnosti mohou vést až k jiné volbě trasy s vyloučením tunelové varianty, nebo k vynakládání enormních investic, které s velkou pravděpodobností nebudou nikdy využity.“

Spolehlivost požárně bezpečnostních zařízení závisí na době spolehlivé dodávky elektrické energie. Zkoušky funkčnosti elektrických zařízení při požáru se dnes řídí Zkušebním předpisem ZP 27/2008.

Zkušební scénář

Kopos Kolín podrobil kabelové nosné systémy zkoušce na funkčnost při požáru na základě tohoto předpisu podle teplotně-časového scénáře Dopravního podniku Praha (provozovatel metra). Scénář vyžaduje konstantní teplotu během zkoušky ve výši 750 °C po dobu 90 minut. Kopos zkoušku úspěšně provedl za této teploty po dobu 120 minut, a to pro zabezpečení dlouhodobé funkce kabelové trasy. (Norma ČSN 73 0848 Požární bezpečnost staveb hovoří o možnosti volby mezi 60, 90 nebo 120 minutami.) Po tuto dobu 120 minut byly kabelové trasy plně funkční, přičemž nedošlo ani k uvolnění zkoušené konstrukce od nosné stěny.

Zatížení tras

Požadované zatížení kabelových tras bylo dle zadávacích podmínek Dopravního podniku Praha oproti běžné zátěži dvojnásobné, tj. u kabelových žlabů KZI a KZ šlo o zátěž 20 kg/m a kabelové lávky KL nesly 40 kg/m. Zkouškou úspěšně prošly kabely vedené v ocelových trubkách a na lištách.

Povrchová úprava kabelových nosných systémů

Zkoušené trasy byly povrchově zpracovány žárovým zinkováním ponorem s tloušťkou zinkové vrstvy minimálně 80 µ. Jako vhodnou povrchovou úpravu Kopos Kolín doporučuje lakování kabelových nosných systémů práškovým plastem na ocel ošetřenou Sendzimirovou metodou zinkování. Laboratorní zkouška v solné komoře dokázala, že takto potažená ocel nemá nikdy úbytky povlaku, a to ani v nejnáročnějším korozním prostředí C5 (vysoká vlhkost a vliv mořského prostření). Tato povrchová úprava zachovává stejné hodnoty korozní odolnosti jako žárové zinkování ponorem. Zkoušky požární odolnosti také prokázaly, že povrchová úprava nemá vliv na snížení třídy kabelových nosných systémů s funkční integritou.
 
helukabel