A-Z Elektro

Aktuální číslo v prodeji

az_elektro_01_2018První číslo časopisu představuje zajímavé novinky a technologické trendy z letošního veletrhu CES v Las Vegas.

Dostupné číslo k prolistování

AZ_elektro_6_2017_webPoslední vydávané číslo časopisu Vám, tak jako předcházející čísla přináší pohled na technické novinky a technologické trendy jak je vidí přední firmy v elektrotechnice, automatizaci a robotice.

prolistovat

Informovat při vydání nového A-Z ELEKTRO

ela_logo
Banner

Novinky

Robot, který nepotřebuje programátora

Aby roboty uměly plnit úkoly autonomně, ne jen striktně automaticky, je snem každého výrobce menších šarží a těch, kteří musejí vyrábět mnoho různých variant téhož produktu.

 
Murrelektronik na veletrhu AMPER představí opět novinky

 Jako jeden z předních výrobců moderní a inovativní automatizační techniky je společnost   Murrelektronik i v tomto roce zastoupena v Brně na veletrhu AMPER 2018.

 
Chytrá zásuvka od AirLive pohlídá spotřebu energie

Na konci listopadu začal AirLive dodávat na český a slovenský trh zařízení Smart Plug SP-101, což je zásuvka s možností bezdrátového spínání spotřebičů a monitoringem spotřeby elektrické energie.

 
Nová Siemens stanice vzdáleného ovládání rozšiřuje možnosti řízení aplikací na dálku

Nová stanice vzdáleného ovládání společnosti Siemens Simatic RTU3010C (Remote Terminal Unit) a nově přidané funkce k Simatic RTU3030C rozšiřují možnosti jejich využití v oblasti telecontrol aplikací, které vyžadují dálkové ovládání a monitorování.

 

Facebook

Banner
Banner
Fotovoltaika - nekonečné čekání na prolomení stop stavu
06. Červen 2011 09:50
PDF Tisk Email

fotovoltaika_titl

Česká republika se stále legislativně úporně brání rozvoji fotovoltaického průmyslu. Fotovoltaika přitom, bez nadsázky, může být energetickou záchranou budoucnosti celé planety.

Technologický rozvoj tohoto odvětví jde neustále kupředu: zvyšuje se výkon fotovoltaických článků, vyvíjí se nový typ článku s využitím nanotechnologie, pokračuje vývoj solárních akumulátorů pro akumulaci energie atd.

Od února 2010 platí nepřetržitě stop stav na připojování nových elektráren k přenosové síti, a to i přesto, že se zůstává už jen poslední důvod tohoto stavu – hrozba přetížení a kolapsu přenosové soustavy. Tato hrozba je velmi diskutabilní a určitě se netýká malých střešních systémů do 30 kWp instalovaných na střechách objektů. Tyto malé fotovoltaické systémy jsou naopak prvkem, který přispívá k stabilitě sítě, protože se elektřina spotřebovává hlavně v místě výroby.

Výkupní ceny a zelené bonusy pro výrobu elektřiny využitím slunečního záření pro rok 2011:

1/ Výkupní ceny

Do 30 kWp: 7,50 Kč / kWh
Nad 30 kWp do 100 kWp: 5,90 Kč / kWh
Nad 100 kWp: 5,50 Kč / kWh

2/ Zelený bonus   
Do 30 kWp: 6,50 Kč / kWh
Nad 30 kWp do 100 kWp: 4,90 Kč / kWh
Nad 100 kWp: 4,50 Kč / kWh

slunecni_elektrarna

Přestože proti roku 2010 došlo k prudkému poklesu výkupních cen (pro výkup do 30 kWp o 38,8 % ), bude investice do střešní elektrárny s výkonem do 30 kWp velmi zajímavá. Podle našich výpočtů se bude návratnost vložených prostředků do takové malé fotovoltaické elektrárny v roce 2011 pohybovat mezi 11 a 12 roky ve vazbě na další očekávané zlevnění technologie a vývoj článků s vyšší účinností.

Společnost LIGLASS, a.s. je schopna okamžitě po prolomení stop stavu nabídnout výstavbu FVE na klíč za velmi dobrou cenu vzhledem k instalované technologii. Již nyní registrujeme kolem 100 zájemců, kteří mají vážný zájem o realizaci FVE. A zájem rozhodně neklesá, právě naopak. Každý týden zpracováváme poptávku na realizaci střešního fotovoltaického systému pro rodinný dům průměrně od osmi nových potencionálních klientů. Vítáme a podporujeme tento zájem, protože cílem každého správně uvažujícího hospodáře by mělo být, kromě střednědobého zhodnocení vložených prostředků, také dosažení energetické nezávislosti jím vlastněného objektu.

 
helukabel