A-Z Elektro

Aktuální číslo v prodeji

az_05_2018_webVeletržní číslo časopisu je věnováno hlavně nejvýznamnějšímu veletrhu v Česku a přináší ukázky novinek a zajímavostí vystavujících společností. Dále jako vždy se články dotýkají nových témat v elektrotechnice, automatizaci a robotizaci.

prolistovat

Dostupné číslo k prolistování

az_04_2018_titul_webPrvní předveletržní číslo časopisu přináší pozvánky na významné veletrhy v Česku  i zahraničí a jako vždy ukázky novinek a zajímavostí z elektrotechniky, automatizace a robotizace, ale také ostatních oblastí, které jsou součástí našeho běžného života.

prolistovat

Informovat při vydání nového A-Z ELEKTRO

ela_logo
Banner

Novinky

Doporučujeme návštěvu konference Lasery + optika

 Lasery i optické přístroje jsou součástí stále většího počtu průmyslových aplikací, a to jak v oblasti zpracování kovových, tak i nekovových materiálů. Během následujících 4 let je navíc očekáván 20% roční nárůst využívání laserových zařízení v průmyslové výrobě.

 
Emparro ACCUcontrol udržuje stroje při životě

 U strojů a zařízení není mnoho problémů, které by byly nepříjemnější (a dražší) než neplánovaný výpadek. UPS modul Emparro ACCUcontrol společnosti Murrelektronik, který doplňuje výkonný napájecí systém Emparro, udržuje stroje při životě při výpadku síťového napájení přepnutím na bateriový provoz bez přerušení.

 
Co-act EGP-C první certifikované průmyslové chapadlo pro kolaborativní provoz

 Kolaborativní chapadlo SCHUNK Co-act EGP-C je bezpečné již ze své podstaty. Je certifikováno a schváleno pro kolaborativní provoz německou úrazovou pojišťovnou DGUV.

 
Změna protokolu v mžiku

SOLID67 jsou nové kompaktní I/O moduly společnosti Murrelektronik. Usnadňují instalace v prostoru zařízení a jsou velmi atraktivní pro aplikace se senzory a akčními členy IO-Link. Poskytují hned osm IO-Link portů v bezprostřední blízkosti procesu, dokonale však do systému začleňují také klasické IOs.

 

Facebook

Fotovoltaika - nekonečné čekání na prolomení stop stavu
06. Červen 2011 09:50
PDF Tisk Email

fotovoltaika_titl

Česká republika se stále legislativně úporně brání rozvoji fotovoltaického průmyslu. Fotovoltaika přitom, bez nadsázky, může být energetickou záchranou budoucnosti celé planety.

Technologický rozvoj tohoto odvětví jde neustále kupředu: zvyšuje se výkon fotovoltaických článků, vyvíjí se nový typ článku s využitím nanotechnologie, pokračuje vývoj solárních akumulátorů pro akumulaci energie atd.

Od února 2010 platí nepřetržitě stop stav na připojování nových elektráren k přenosové síti, a to i přesto, že se zůstává už jen poslední důvod tohoto stavu – hrozba přetížení a kolapsu přenosové soustavy. Tato hrozba je velmi diskutabilní a určitě se netýká malých střešních systémů do 30 kWp instalovaných na střechách objektů. Tyto malé fotovoltaické systémy jsou naopak prvkem, který přispívá k stabilitě sítě, protože se elektřina spotřebovává hlavně v místě výroby.

Výkupní ceny a zelené bonusy pro výrobu elektřiny využitím slunečního záření pro rok 2011:

1/ Výkupní ceny

Do 30 kWp: 7,50 Kč / kWh
Nad 30 kWp do 100 kWp: 5,90 Kč / kWh
Nad 100 kWp: 5,50 Kč / kWh

2/ Zelený bonus   
Do 30 kWp: 6,50 Kč / kWh
Nad 30 kWp do 100 kWp: 4,90 Kč / kWh
Nad 100 kWp: 4,50 Kč / kWh

slunecni_elektrarna

Přestože proti roku 2010 došlo k prudkému poklesu výkupních cen (pro výkup do 30 kWp o 38,8 % ), bude investice do střešní elektrárny s výkonem do 30 kWp velmi zajímavá. Podle našich výpočtů se bude návratnost vložených prostředků do takové malé fotovoltaické elektrárny v roce 2011 pohybovat mezi 11 a 12 roky ve vazbě na další očekávané zlevnění technologie a vývoj článků s vyšší účinností.

Společnost LIGLASS, a.s. je schopna okamžitě po prolomení stop stavu nabídnout výstavbu FVE na klíč za velmi dobrou cenu vzhledem k instalované technologii. Již nyní registrujeme kolem 100 zájemců, kteří mají vážný zájem o realizaci FVE. A zájem rozhodně neklesá, právě naopak. Každý týden zpracováváme poptávku na realizaci střešního fotovoltaického systému pro rodinný dům průměrně od osmi nových potencionálních klientů. Vítáme a podporujeme tento zájem, protože cílem každého správně uvažujícího hospodáře by mělo být, kromě střednědobého zhodnocení vložených prostředků, také dosažení energetické nezávislosti jím vlastněného objektu.

 
helukabel