A-Z Elektro

Aktuální číslo v prodeji

az_06_2018_titulPoslední vydávané číslo časopisu přináší novinky a zajímavostí z různých oborů, které se dotýkají každého z nás. Nejobsáhleji je zastoupena společnost Siemens s články navazujícími na trend dnešní doby - velkokapacitní bateriové akumulační systémy.

prolistovat

Dostupné číslo k prolistování

az_05_2018_webVeletržní číslo časopisu je věnováno hlavně nejvýznamnějšímu veletrhu v Česku a přináší ukázky novinek a zajímavostí vystavujících společností. Dále jako vždy se články dotýkají nových témat v elektrotechnice, automatizaci a robotizaci.

prolistovat

Informovat při vydání nového A-Z ELEKTRO

ela_logo
Banner

Novinky

Společnost Net.Sitter dokončila náročnou realizaci datového centra

Bývalý atomový kryt byl využit pro nejlepší řešení řízení energie

 
Pro vysoké zatížení i teploty: Speciální vstřikované díly z 50 materiálů iglidur® během několika dnů
Díky aditivním technologiím tzv. 3D tisku se zrychlují a rozšiřují možnosti dodávek individuálních vstřikovaných plastových dílů
 
Siemens nabízí technologie budoucnosti – umělá inteligence a edge computing rozšiřuje nabídku řešení pro digitální podnik

Společnost Siemens rozšiřuje své portfolio řešení pro digitální podnik o nové technologie budoucnosti. Podporuje tak firmy působící ve výrobním a zpracovatelském průmyslu při jejich digitální transformaci.

 
Zločin nespí ani během svátků: Jak efektivně chránit váš domov před vloupáním?
Ačkoli majetkovou kriminalitu se v České republice daří každoročně snižovat a počet vloupání zejména díky lepšímu zabezpečení majetku od roku 2013 klesá, v prosinci, kdy mnoho lidí nechává své domovy prázdné, se počet vloupání do domů a bytů oproti zbytku roku zpravidla zvyšuje.
 

Facebook

Fotovoltaika - nekonečné čekání na prolomení stop stavu
06. Červen 2011 09:50
PDF Tisk Email

fotovoltaika_titl

Česká republika se stále legislativně úporně brání rozvoji fotovoltaického průmyslu. Fotovoltaika přitom, bez nadsázky, může být energetickou záchranou budoucnosti celé planety.

Technologický rozvoj tohoto odvětví jde neustále kupředu: zvyšuje se výkon fotovoltaických článků, vyvíjí se nový typ článku s využitím nanotechnologie, pokračuje vývoj solárních akumulátorů pro akumulaci energie atd.

Od února 2010 platí nepřetržitě stop stav na připojování nových elektráren k přenosové síti, a to i přesto, že se zůstává už jen poslední důvod tohoto stavu – hrozba přetížení a kolapsu přenosové soustavy. Tato hrozba je velmi diskutabilní a určitě se netýká malých střešních systémů do 30 kWp instalovaných na střechách objektů. Tyto malé fotovoltaické systémy jsou naopak prvkem, který přispívá k stabilitě sítě, protože se elektřina spotřebovává hlavně v místě výroby.

Výkupní ceny a zelené bonusy pro výrobu elektřiny využitím slunečního záření pro rok 2011:

1/ Výkupní ceny

Do 30 kWp: 7,50 Kč / kWh
Nad 30 kWp do 100 kWp: 5,90 Kč / kWh
Nad 100 kWp: 5,50 Kč / kWh

2/ Zelený bonus   
Do 30 kWp: 6,50 Kč / kWh
Nad 30 kWp do 100 kWp: 4,90 Kč / kWh
Nad 100 kWp: 4,50 Kč / kWh

slunecni_elektrarna

Přestože proti roku 2010 došlo k prudkému poklesu výkupních cen (pro výkup do 30 kWp o 38,8 % ), bude investice do střešní elektrárny s výkonem do 30 kWp velmi zajímavá. Podle našich výpočtů se bude návratnost vložených prostředků do takové malé fotovoltaické elektrárny v roce 2011 pohybovat mezi 11 a 12 roky ve vazbě na další očekávané zlevnění technologie a vývoj článků s vyšší účinností.

Společnost LIGLASS, a.s. je schopna okamžitě po prolomení stop stavu nabídnout výstavbu FVE na klíč za velmi dobrou cenu vzhledem k instalované technologii. Již nyní registrujeme kolem 100 zájemců, kteří mají vážný zájem o realizaci FVE. A zájem rozhodně neklesá, právě naopak. Každý týden zpracováváme poptávku na realizaci střešního fotovoltaického systému pro rodinný dům průměrně od osmi nových potencionálních klientů. Vítáme a podporujeme tento zájem, protože cílem každého správně uvažujícího hospodáře by mělo být, kromě střednědobého zhodnocení vložených prostředků, také dosažení energetické nezávislosti jím vlastněného objektu.

 
helukabel